AKO SI SPRÁVNE VZIAŤ MIERY

Aby Vám šaty dokonale sedeli, je dôležité správne a presné meranie. Zavolajte si niekoho na pomoc, prípadne sa nechajte odmerať v najbližšom krajčírstve. Môže sa ľahko stať, že nebudete mať meter vodorovne a výsledkom bude nepresné meranie. Pri niektorých šatách menšie nepresnosti vyrieši šnúrovačka, ale pri šatách na zips, alebo na gombíky musí byť meranie skutočne precízne. Je dôležité merať sa v čo najtenšej vrstve oblečenia (ideálne v žiadnom). Myslíte na to, že vo všetkých našich šatách sú všité košíčky a tak v nich podprsenku nebudete potrebovať. Pri meraní použite krajčírsky meter.

1. OBVOD HRUDNÍKA
Ten je potrebné zmerať v najširšej časti Vášho poprsia. Ruky upažte a dbajte na to, aby bol meter vodorovne, t.j. v rovnakej výške cez prsia aj cez chrbát. Meter by mal obopínať Vaše telo, pretože aj šaty by Vás mali obopínať, nemali by byť voľné, ale nemali by vás ani zväzovať.

2. OBVOD PÁSU
Obvod pásu by ste mali merať v najužšej časti Vášho trupu, ktorá je približne 4 – 5 cm nad pupkom. Aj pri meraní pásu myslite na to, že meter musí byť vo vodorovnej rovine.

3. OBVOD BOKOV
Boky merajte v najširšej časti cez zadok. Pri úzkych šatách je aj toto meranie dôležité, pri šatách s voľnou sukňou malé odchýlky v mierach bokov nevadia.

4. DĹŽKA ŠIAT
Táto miera je dôležitá, aby sme šaty vedeli upraviť na Vašu výšku. Meter priložte k ramenu a natiahnite ho až po zem, meter musí pri tomto meraní prechádzať cez prsia. Potrebné je zohľadniť výšku opätku, ktorý budete mať. Ak ešte nemáte svadobné topánky, merajte sa v topánkach s výškou opätku, akú budú mať Vaše svadobné topánky.

Máte zmerané? Zopakujme si ešte najdôležitejšie zásady pre správne meranie:
Merajte sa s obutými topánkami, ktoré si chcete vziať k šatám
Merajte sa bez spodného prádla, alebo v podprsenke bez vypchávok
Pri meraní sa meter nesmie zarezávať ani odstávať
Meter má presne kopírovať postavu
Namerané miery uveďte v centimetroch